Na vlastní pěst v Polsku

Na vlastní pěst v Polsku

Jako studenti máme možnost cestovat, a tak jsme se společně s mou kamarádkou rozhodly, že něco takového musíme vyzkoušet.

Před několika měsíci jsme narazily na organizaci Erasmus +, která zadarmo zprostředkovává pobyty mladých lidí v zahraničí. Okamžitě nás zaujala nabídka, která zahrnovala výměnu mládeže v polských Tatrách. Zjistily jsme si potřebné informace a hurá na cestu.

Pobyt trval zhruba týden od 20. do 27. dubna ve městě Biały Dunajec v malém horském penzionu. Setkali se tam Češi, Slováci a Poláci. Po celou dobu byl hlavní náplní business a marketing. Vše probíhalo především v anglickém jazyce.

První den byl věnován dlouhé procházce po okolí a několika hrám, díky kterým se účastníci zájezdu lépe poznali. Během následujících dnů jsme absolvovali velké množství workshopů, které prověřily naše dosavadní zkušenosti s podnikáním a zároveň nás i něčemu novému přiučily. Často jsme pracovali v multikulturních skupinách, což nám umožnilo přístup k názorům a nápadům ostatních. Workshopů bylo celkem deset, přičemž nejdůležitější z nich se primárně zabýval představením vlastního businessu zbytku skupiny. Se získanými dovednostmi jsme si na konci výměny mládeže založili profily, které nám v budoucnu umožní větší interakci s podobnými projekty ve více vzdálených zemích.

Účastnili jsme se několika výletů.
Jednou jsme zavítali do národního parku ve Vysokých. Kouzlo přírody nás všechny naprosto uchvátilo a do penzionu jsme se vraceli s údivem ve tvářích. Druhý výlet se odehrál v solném dole Bochnia na jihu Polska. Bohužel se tam nemohlo fotit, protože se jedná o památku dědictví UNESCO. Věděli jste například, že tato jeskyně je jeden z nejstarších solných dolů vůbec?

V neposlední řadě bych také ráda zmínila strávený čas v turistickém městečku Zakopané, kde žije zhruba 27 tisíc obyvatel. Na každém rohu můžeme najít vyhlášené restaurace, útulné kavárny a obchůdky se suvenýry.
Co se týká ubytování a stravy, docela jsem byla překvapena. Mnohé kombinace polského tradičního jídla na první pohled vyvolají v člověku pocit znechucení, ale jakmile ochutná, přesvědčí se o opaku. Pokoje byly většinou po čtyřech s krásným výhledem na blízké hory.

A jak bych týden v zahraničí shrnula?
Je to pro mě rozhodně skvělá zkušenost. Prostředí pro mě bylo příjemné a příroda dechberoucí. Poznala jsem spousty milých lidí. Moc jsme si to užili. Erasmus + mohu jedině doporučit. Určitě jsem nejela naposledy.

Klára Sojková 7. O