Den Tibetu

Den Tibetu

Již 9. rokem pravidelně vyvěšujeme vlajku Tibetu 10. března na podporu boje o spravedlnost Tibeťanů.

Porušování lidských práv jednotlivců i národa jako celku je v Tibetu problémem od invaze a obsazením komunistickou Čínou, které bylo provedeno v roce 1950. Přestože proti obsazení představitelé Tibetu protestovali i v OSN, nikdo jim nepomohl. V druhé polovině 50. let se situace v Tibetu značně zhoršila a důvodem byla snaha Číny vymýtit buddhismus ze života Tibetu ničením klášterů, jejich znesvěcením, odebírání tibetských dětí jejich rodičům a posíláni do Číny k převýchově. Tyto aktivity vedly k prvnímu tibetskému povstání v roce 1956, které postupně přerostlo do celého Tibetu a vyvrcholilo masovými demonstracemi ve Lhase v březnu 1959. 10. března 1959 byl dalajlama čínským velitelstvím pozván na divadelní představení ve vojenské základně, ještě týž den se před dalajlámovým palácem konala obrovská demonstrace, lid požadoval odchod Číňanů a obnovení úplné nezávislosti. Dalajlama nařídil rozpuštění demonstrace, ale poté co vypukly další otevřené boje a byly krvavě potlačeny, dalajlama viděl, že snaha dohodnout se s Číňany je marná. Rozhodl se proto uprchnout do Indie a odtamtud žádat o mezinárodní pomoc pro záchranu svého lidu. V noci 17. března tajně a v přestrojení uprchl z Lhasy. Po jeho odchodu začali Číňané provádět veškeré reformy co nejradikálněji. V průběhu dalších měsíců emigrovalo do Indie, Nepálu, Bhútánu a Sikkimu asi osmdesát tisíc Tibeťanů, po celém území Tibetu se vyhrotily represe, v rámci kterých bylo usmrceno asi dvanáct tisíc Tibeťanů. Podle čínských dokumentů se odhaduje, že bylo při potlačení povstání zabito asi 85 000 Tibeťanů.

Vážná situace v oblasti lidských práv panující v Tibetu již skoro šedesát let je symptomem hlubšího problému, který ale z důvodu současné politické situace pravděpodobně nemá rychlé řešení.

Čínská vláda pokračovala v navrhování a přijímání řady nových zákonů o národní bezpečnosti, které představují vážné hrozby pro ochranu lidských práv. Celostátní zásahy proti lidskoprávním aktivistům a právníkům během roku pokračovaly. Aktivisté a obránci lidských práv byli nadále systematicky monitorováni, obtěžováni, zastrašováni, zatýkáni a zadržováni. Narostlo množství obránců lidských práv, které policie zadržela i mimo formální vazební věznice, často bez dlouhodobého přístupu k právníkovi, a vystavila tak zatčené riziku mučení a dalšímu špatnému zacházení. Knihkupci, vydavatelé, aktivisté a novináři, kteří zmizeli v sousedních zemích v letech 2015 a 2016, se objevili ve vazbě v Číně, což vyvolalo obavy, že čínské bezpečnostní složky jednají i mimo svou jurisdikci. Kontroly internetu, masových medií a akademické sféry byly podstatně zesíleny. Potlačování náboženských aktivit, které probíhají mimo přímou státní kontrolu, nabylo a intenzitě. Náboženský útlak vedený v rámci „antiseparatistických“ či „protiteroristických“ kampaní zůstal obzvláště silný v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a v oblastech obývaných Tibeťany.

Diskriminace

V Číně byla systematicky porušována svoboda náboženství. Návrhy nových úprav zákonů obsahovaly ustanovení, která měla zvýšit kontrolu státní moci a postihovat některé projevy náboženství, opět ve jménu národní bezpečnosti s cílem držet na uzdě „infiltraci a extermismus“. Pokud by návrhy prošly, mohly by být použity převážně k dalšímu potlačení práva na svobodu náboženství či vyznání křesťanských komunit neuznaných státem, tibetských buddhistů či ujgurských muslimů. V ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vláda zadržela ujgurské spisovatele a správce webů v ujgurštině. Tibetská národnostní menšina čelila neustálé diskriminaci a omezením svých práv na svobodu myšlení, svědomí a náboženství, vyjadřování, sdružování a pokojného shromažďování. Tibetský blogger Druklo byl odsouzen ke třem letům vězení za „podněcování separatismu“, což zahrnovalo i jeho internetové příspěvky ohledně náboženské svobody a dalajlámy. V ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vláda nadále pokračovala v porušování práva na svobodu náboženství a prováděla zátahy na neautorizovaná náboženská shromáždění.

Svoboda náboženské víry

Navržené úpravy k Regulacím náboženských záležitostí vydané 7. září by rozšířily schopnost různých úřadů monitorovat, kontrolovat a postihovat některé náboženské projevy. Tyto úpravy, které zdůrazňují národní bezpečnost s cílem potlačit „infiltraci a extremismus“, by mohly být použity k dalšímu potlačení práv na svobodu náboženství a vyznání, zvláště pro tibetské buddhisty, ujgurské muslimy a neoficiální církve.

Tibetská autonomní oblast a oblasti s tibetským obyvatelstvem v jiných provinciích

Etničtí Tibeťané nadále čelí diskriminaci a omezení svých práv na svobodu náboženství a vyznání, sdružování a pokojného shromažďování. V srpnu média zveřejnila zprávu, že Lobsang Drakpa, tibetský mnich, který byl zatčen policí v roce 2015 během individuálního protestu (stále častější formy protestu v oblastech s tibetskou populací) odsouzen ke třem letům vězení v neveřejném procesu. Nejméně tři lidé se během uplynulého roku v oblastech obývaných Tibeťany zapálili v protestu proti represivním postupům úřadů. Množství známých sebeupálení od února 2009 vzrostlo na 146. Tibetský blogger známý jako Druklo byl v únoru odsouzen ke třem letům vězení za „podněcování separatismu“ za to, že na internetu obhajoval výuku tibetštiny a za to, že poskytl rozhovor deníku The New York Times. Na konci roku byl stále ve vazbě.

Právo na bydlení – násilná vystěhování

V červenci začala vláda bourat velkou část Larung Garu, údajně nejrozsáhlejší tibetské buddhistické instituce na světě, ležící v Sertě, v ganzské tibetské autonomní prefektuře v S´-čchuanské provincii. Místní čínské úřady nařídily, aby byla populace Larung Garu snížena o více než 5000 lidí za účelem provedení „korekce a nápravy“. Tisíce mnichů a řádových sester byly ohroženy násilným vystěhováním.

Významným zdrojem informací o současné situaci v Tibetu je Tibetské centrum pro lidská práva a demokracii (http://tchrd.org), kde můžete naleznout i databázi vězněných odpůrců komunistického režimu.

Zdroje: https://www.amnesty.cz/tibet, http://www.potala.cz/o-potale/o-tibetu/lidska-prava-v-tibetu, http://tchrd.org, https://cs.wikipedia.org/wiki/Tibet, https://hlidacipes.org/cina-skoky-vpred-hladomor-kulturni-revoluce-i-reformy/