Absolventi naší školy jsou úspěšní

Absolventi naší školy jsou úspěšní

Mám rád naši školu, jsem její absolvent a jsem na to hrdý. Proto mi vždy udělá radost, když se dozvím, že někteří z našich absolventů nebo absolventek dosáhli vysokých profesích nebo osobních cílů. Jednou z našich absolventek je i Markéta Marvanová, která absolvovala v roce 1994. Markéta pochází z Vejprt a touha po studiu jazyků a láska k přírodním vědám ji pomohla určit budoucí kariéru.

Jako řada dalších našich absolventů si zvolila farmacii na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové (1999). Poté na stejné univerzitě získala tituly PharmDr. a Ph.D. (patobiochemie a xenobiochemie). Další zkušenosti z oboru neurofarmakologie získala na univerzitě v Kuopio ve Finsku. Další cílem po Finsku se staly Spojené státy americké, kde absolvovala postdoktorandskou stáž na Lékařské fakultě Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu a stáž zaměřenou na studium Parkinsonovy choroby na Severozápadní univerzitě (Evanston, Illinois). Poté působila v různých klinických a akademických funkcích, naposledy ve funkci profesorky s definitivou a vedoucí Katedry lékárenské praxe na Farmaceutické fakultě Státní univerzity (Fargo, Severní Dakota).

Na univerzitách ve Spojených státech amerických pracuje od roku 2004 a profesorské místo ji bylo uděleno v roce 2019. Od 24. února 2020 vede PharmDr. Markéta Marvanová, Ph.D. ve funkci děkanky Skaggsovu farmaceutickou fakultu na Univerzitě v Montaně. Více o ni naleznete v článku Forbes.

Paní profesorce děkujeme za pozdrav své Alma mater a přejeme ji, ať se ji daří i nadále. Věřím, že se stane inspirací pro řadu našich studentů, ale i studujících absolventů.

Článek Forbes: Farmaceutka z Vejprt děkankou americké univerzity. Nebyla jsem ráda součástí davu, říká

Zdroje informací a fotografie: Linkedin; Farmaceutická fakulta UK

Tomáš Oršulák