Lucie a Viktorie z maturitního ročníku se rozhodly spolu se svými kamarády Jindřiškou a Šimonem absolvovat finální krok ke získání zlaté úrovně DofE. Pokud nevíte, co DofE je, tak si můžete přečíst o naší první expedici před 4 lety. A co obnáší získání mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE)? Je to především překování sebe sama a stanovování si dosažitelných cílů ve svém životě. Každá expedice napíše „průvodce“, který může sloužit i dalším následovníkům kráčet v jejich stopách. Níže máte výběr z průvodce, který účastnící expedice vytvořili a na konci bude i odkaz na stažení celého průvodce.
Co jsme vše zvládli
Přípravná expedice
V rámci DofE zlaté úrovně jsme nejprve absolvovali ve dnech 27. 8. → 28. 8. 2024 (celkem 1,5 dne) přípravnou expedici, kde jsme si vyzkoušeli co jak nám vydrží a bude fungovat na expedici ostré. Také jsme si vyzkoušeli ujít část cesty, přesněji z Kadaně od budovy organizace Radka na koupaliště v Perštejně, které je součástí útulného krásného campu. Přípravná expedice nám nejprve přišla jako přítěž a zbytečné, ale nakonec jsme za ni byli vděční! Proto všem doporučujeme než někam vyrazí si nejprve lehčí úroveň výletu vyzkoušet.
Ostrá expedice
O zhruba týden později jsme již podnikli ostrou expedici a to ve dnech 5. 9 → 8. 9. 2024
V tomto období byly po celém česku nebezpečné bouřky a záplavy. My jsme měli štěstí začátečníka a vyhnuli jsme se dešťům a mrazům akorát o jeden den! Z ostré expedice jsme měli všichni veliký respekt. Po cestě jsme narazili na několik překážek, ale všechny jsme je naštěstí překonali a teď už se jen můžeme nad nimi pozasmát. I když jsme měli pečlivě vyhledané zdroje pitné vody, stalo se nám, že jsme narazili na zdroj skoro vyschlý a museli jsme s vodou nakládat s velikou rozvahou a opatrností. (Samozřejmě když jsme vařili vodu na ohni, tak se nám celá vylila a u toho zhasila i oheň) a při osobní hygieně jsme se museli uskromnit, ale luxus jsme během pobytu v přírodě samozřejmě neočekávali. Další překážkou bylo stádo krav, ze kterých jsme měli veliký respekt, protože se nám rozběhly i včetně býka. I když jsme byli již unavení a pár set metrů před přístřeškem, raději jsme stádo obešli.
Druhý den ráno nás probudilo jejich bukot. Obklopovaly nás ze všech stran, ale už tak hrozitánsky nevypadaly a viděli jsme i pár roztomilých telátek. Zanedlouho přijel zřejmě jejich majitel a odehnal je zpátky do ohrady a přiučili jsme se od něho i symbol na jejich postrašení, který vám Jindřiška (viz. níže) ukáže. Jsou to vlastně takové rohy. Nevyužili jsme pouze mapu pramenů, ale i mapu útulen a bivaků. Jindřiška se Šimonem sice spali v hamakách, ale přístřešek jsme na uložení vybavení využili pro jistotu všichni. Cesta byla místy náročná a velmi příkrá, ale zároveň krásná a cílová destinace zaslouženě dosáhnuta.
Měli jsme za cíl dojít během čtyř dní z Kadaně, opět od Radky, na Klínovec. V souladu s pravidly jsme si během cesty především nic nekupovali, drželi jsme, kromě fotodokumentace, absťák od mobilních zařízení a alespoň 1x denně jsme jedli teplé jídlo. Tato pravidla je nutno pro vás čtenáře zmínit, jelikož jsme byli takto velmi omezeni, ale o to jsme zažili větší dobrodružství! Jednou se nám bohužel stalo, že jsme sice dopředu věděli, že přespání nestrávíme u vodního zdroje, ale i tak jsme zásoby vody podcenili, ale naštěstí nám po smutných očičkách a zdvořilých prosbách dal pár hodných lidí prázdné pet lahve a tak jsme si mohli naše zásoby více než zdvojnásobit. Musíme připustit, že nás opravdu zachránili!
Samozřejmě nám tento zážitek i hodně přinesl, jelikož jsme všichni velmi ocenili tekoucí pitnou vodu z našich kohoutků po příchodu domů a alespoň na chvíli jsme ji nebrali jako samozřejmost!
Proč jsme expedici podnikli, aneb milujeme DofE a vy si ho zamilujete též!
DofE je výzva pro každého od 14 do 24 let, díky které se donutíš na sobě pravidelně pracovat. Zapoj se a vyber si dovednost, pohyb a dobrovolnictví, kterým se chceš hodinu týdně věnovat. Na závěr tě čeká dobrodružná expedice s kamarády.
Co DofE přináší
- zlepšíš se ve věcech, které tě baví
- najdeš si čas na pomoc druhým
- získáš outdoorové dovednosti
- obdržíš mezinárodně uznávaný certifikát
- na své DofE aktivity můžeš získat finanční podporu z Fondu DofE
DofE expedice
Expedice je pro tebe výzvou k překonání obav z neznámého a také příležitostí vyrazit s partou na několik dní do přírody a objevovat zajímavá místa v České republice i zahraničí. Expedice má vždy nějaký účel, například mapování zapomenutých míst, sběr rostlin do herbáře nebo zdolání celého sjízdného úseku řeky.
Prestižní certifikát
Absolvováním získáš mezinárodní certifikát, který se ti bude hodit, když se budeš hlásit na univerzitu. Zaměstnavatelé po celém světě jej uznávají jako důkaz nabytých dovedností (schopnost spolupráce, komunikace a další). Kromě toho dostaneš odznak, který tě zařadí do celosvětové rodiny absolventů. DofE totiž funguje ve více než 130 zemích! Svůj certifikát a odznak převezmeš na slavnostní ceremonii z rukou významných osobností.
Co doporučujeme, tipy od DofE i strýčka googla
Plánování túry: Dobře naplánovaná trasa je polovinou úspěchu a nezapomenutelného zážitku.
Plánování zahrnuje:
- informace o lokalitě a jejích specifikách – návštěvní řád v případě NP nebo CHKO, možnosti rozdělání ohně, možnosti táboření, zdroje pitné vody apod.,
- přípravu vhodného vybavení,
- zvolený účel expedice odpovídající lokalitě a ročnímu období,
- naplánovaný jídelníček,
- naplánovanou trasa a optimálně zvolenou vzdálenost mezi jednotlivými tábořišti,
- krizový management,
- pravidelnou komunikaci s dalšími členy týmu,
- pravidelnou komunikaci se školitelem expedice.
Vybavení
- turistická obuv (na méně náročnou túru stačí i běžecké)
- turistické ponožky (jinak budou puchýře!)
- funkční prádlo (tzv, první vrstva, odvádí vlhkost od těla, rychle schne a hřeje)
- zateplovací vrstva (středně silná vrstva, například fleece nebo merino vlna. Nechceme jako Lucka dostat rýmu uprostřed lesa bez kapek do nosu)
- dlouhé kalhoty (ideálně outdoorové rychleschnoucí turistické kalhoty)
- nepromokavá bunda/pláštěnka (opět, nechceme nastydnout!)
- pokrývka hlavy (šátek, multifunkční šátek (tunel), kšiltovka, zimní čepice dle ročního období + čapka vždy vypadá stylově)
- rukavice (hodí se i v letních měsících při pobytu v horách, většina z nás si je nevzala, ale hodily se)
- batoh (kvalitní a správnou velikost, ať je turistika zdravá a naopak si u ní nezničíme záda)
- stan/hamaka/plachta (hamaka je pohodlnější, lehčí a skladnější)
- karimatka (pěnová nebo samonafukovací
- spacák (základ pro přežití noci, hodí si do stanu i hamaky)
- baterka/čelovka (když jdete v noci na záchod, tak je to velmi užitečná věc)
- láhev na vodu (klidně i několik! u pet lahví můžete měnit velikost a voda je důležitá jak pro pitný režim, tak i hygienu a vaření)
- ešus + příbor (ešus stačí i jeden do dvojice pokud se s kolegou dohodnete)
- filtr na vodu (my bychom se bez něho neobešli!)
- kapesní nůž (může být otevírací nebo pevný, ideálně s otvírákem na konzervy)
- vařič + palivo + alobal (hliníkový nebo nerezový ešus s objemem alespoň 1 litr + teplé jídlo vám dodá hodně energie, nepodceňovat!)
- kompas, buzola, mapa (vždy přenášet v nepromokavém obalu, mapu volit ve vhodném měřítku, jako za starých časů i příprava na apokalypsu)
- zápalky/křesadlo (nosit v nepromokavém obalu, s křesadlem to není žádná sranda, doporučujeme dopředu natrénovat!)
- hodinky (každý člen expedice by měl mít zdroj času, který může být důležitý pro plánování trasy, navigaci či první pomoc)
- hygienické potřeby (zubní kartáček, zubní pasta, mýdlo, malý hřeben a malý ručník (ideálně rychleschnoucí, některé potřeby může sdílet celá skupina)
- lékárnička (plně vybavená lékárnička zabalená nepromokavém obalu)
- lopatka (vykopání toalety či ohniště)
- igelitové sáčky (na odpadky, izolaci proti dešti…)
- opalovací krém (spálit se můžete jakékoliv roční období)
- repelent (ochrana před klíšťaty a bodavým hmyzem)
- Ostatní aneb může se hodit: turistické hole, sekyrka, pilka, fotoaparát, kamera, zápisník a psací potřeby…
Jídlo
Zlaté pravidlo při stravování je: „co nejvyšší výživová hodnota s co možná nejnižší vahou“. Pro naše tělo je nejlepším zdrojem dlouhodobé energie tuk (slanina, sýr) a bílkoviny (maso, ořechy, luštěniny). Cukry jsou pouze krátkodobý a méně efektivní zdroj energie, po kterém se navíc zvyšuje chuť k jídlu. Díky úžasné přípravě jídelníčku jsme měli jídla dokonce přebytek a byli jsme vždy nasycení, doporučujeme vzít více než méně. Je dobré koukat při cestě kolem se, asi vám to nenahradí celé jídlo, ale můžete si pochutnat! Mýtus, tis červený není celý jedovatý, ale pouze vnitřek pecky, proto ho můžete ochutnat, protože pecka je velmi tvrdá.
Oheň
Při rozdělávání otevřeného ohně je třeba dbát zvýšené opatrnosti a vždy sledovat případné výzvy Hasičského záchranného sboru či Horské záchranné služby v období dlouhodobého sucha. Na přípravnou expedici jsme se táhli s bramborami, abychom si večer mohli pochutnat, ale jinak to nedoporučujeme. Na ohřátí vody na ohni je dobré si postavit malou hranici, jako je vidět na fotce
Balení
Krabička první pomoci (zápalky, nůž (něco ostrého), svíčka, náplast, hliněný drátek, cukr, alobal).
Lékárnička a její využití
- Alfasilver, slouží k ošetření ran, popálenin menšího stupně nebo kožních poranění
- Dezinfekce na menší zranění. Je lepší používat dezinfekce než čistou vodu, protože vyčistí ránu lépe
- Léky na alergii, pokud víš, zda máš alergii, pak je zapotřebí si tyto léky vzít s sebou. U vetsiny antihistaminik nastupují účinky až po několika dnech, takže doporučujeme užít před začátkem expedice. Pomůžou však i při jednorázovém užití, například po bodnutí hmyzem
- Gázové čtverečky, využije se k ošetření ran, jejich čištění, snížení krvácení nebo absorpci tekutiny
- Jednorázové sterilní rukavice, používají se jen v krajním případě, např. při otevřených ranách nebo masivním krvácení. Jsou od toho, aby se do takových zranění nedostaly nečistoty. Zároveň tak chráníme sebe před možným přenesením chorob př. Žloutenky
- Taktické nůžky, slouží k přestřižení látky a následné poskytnutí první pomoci zraněnému. Opět používáme v krajních případech
- Manikúrní nůžky, používáme běžně při denních záležitostech př. odstřižení záděr, zarovnání zlomených nehtů nebo ustřihnutí náplasti
- Hotové obvazy, skládají se z obvazu a savého polštářku, který přiložením na poraněnou oblast zpomaluje krvácení. Užívá se v krajních situacích
- Náplasti o různých velikostech, je lepší si vzít větší náplasti, které se mohou zkrátit pomocí nůžek a tím se přizpůsobit velikosti poranění
- Obinadlo, používáme k fixaci zranění. Můžeme ho využít i při menších úrazech, např. Ke zpevnění zvrtnutého kotníku
- Náplasti na puchýře, přiložíme na puchýře. Na noc je lepší si náplast sundat (platí u všech náplastí)
- Tejpy, usnadní proces hojení svalů, kloubů nebo šlach. Je důležité, aby se nalepil správně. Špatná aplikace může vést k prohloubení problému.
- Trojcípý šátek, slouží k fixaci zlomenin horních končetin. Dá se též použít k zástavní krvácení jako tlakový obvaz
- Zaškrcovadlo, pásek pomocí kterého se zastavuje masivní krvácení končetin. Přiložíme ho okolo končetiny mezi ránu a trup, zhruba ve vzdálenosti 5-10 cm. Pokud je zranění pod kloubem, zaškrcovadlo umístíme nad něj
- Cívková náplast, slouží k fixaci obinadel nebo obvazů
- Izotermická fólie, použijeme ji pro zajištění stálé teploty zraněného, tzn. ochrana před ztrátou teploty nebo přehřátím.
Vyhlídky, kultura a zábava po cestě
Určitě doporučujeme se při cestě podívat, trošičku si zajít, na vyhlídky nebo například do zaniklých vesnic. My jsme například jednu noc spali pár metrů od vyhlídky Meluzína. Ráno jsme si přivstali a měli jsme krásnou snídani u východu Slunce zaplavujícího krajinu. Můžete po cestě nacházet kešky. My jsme jednu našli náhodou při cestě. Keška = nejčastěji krabička, ve které jsou ukryty různé předměty. Většina z nich slouží na výměnu, nálezce si může nějaký předmět ze schránky vzít, ale současně by do ní měl vložit předmět stejné nebo vyšší hodnoty. Dále jsme si trošičku zašli a a podívali jsme se do zaniklé vesnice Königsmühle. Abyste se při pauzách na svačinu nenudili, doporučujeme si vzít jednoduchou karetní hru. My jsme hráli klasické karty, ale můžete si přibalit i například hru dobble, černého petra nebo uno
Pokud jste se po přečtení textu od účastníků expedice nadchli a chcete si to zkusit také, také si stáhněte příručku nebo si najděte Lucku s Viktorií z maturitního ročníku a do konce května se jich můžete zeptat přímo na jejich zkušenosti a zážitky.
Za sebe i za školu bych oběma studentkám rád poděkoval, protože není jednoduché vystoupit ze své komfortní zóny a pokusit se překonat sebe sama. Jsem hrdý, že to obě zvládly a věřím, že jim tato zkušenost bude právě v maturitním ročníku a i poté na vysoké škole potřebná.
Tomáš Oršulák