Exkurze do České národní banky s třídou 2.A

Exkurze do České národní banky s třídou 2.A

Prohlídka České národní banky může být pro studenty velice vzrušující zkušeností, nejinak tomu bylo u exkurze, kterou absolvovali studenti 2.A našeho gymnázia. ČNB neboli Česká národní banka hraje zásadní roli v ekonomice země tím, že řídí měnovou politiku státu a také vydává bankovky, které během exkurze hrály hlavní roli.

Při návštěvě České národní banky měli studenti možnost seznámit se s významem centrální banky a zjistili, jak ČNB přispívá k udržení cenové stability a podpoře zdravého finančního systému v České republice.

Jedním z vrcholů návštěvy bylo poznávání bankovek. Bankovky jsou formou měny, vydávané centrální bankou a používané jako prostředek směny v ekonomice. Studenti prozkoumali různé ochranné prvky českých bankovek, jako jsou vodoznaky, hologramy a speciální tiskové techniky. Seznámili se také s životním cyklem bankovek, od grafických návrhů přes samotnou výrobu a distribuci až po jejich likvidaci.

Dalším klíčovým aspektem exkurze bylo seznámení se s funkcí guvernéra ČNB a bankovní rady. Guvernér stojí v čele centrální banky a hraje zásadní roli při stanovování cílů měnové politiky a přijímání důležitých rozhodnutí k zajištění ekonomické stability. Studenti měli příležitost dozvědět se o povinnostech guvernéra a bankovní rady a o tom, jak jejich kroky ovlivňují ekonomiku země.
Celkově lze říci, že exkurze do České národní banky s třídou 2.A poskytla studentům nejen praktické zkušenosti, ale také prohloubila jejich znalosti o financích, bankovkách a důležité roli centrální banky v ekonomickém životě země.

Exkurzi v České národní bance jsme doplnili poznáváním významných architektonických památek v centru Prahy. Pomocí pracovního listu studenti identifikovali klíčové rysy ikonických staveb, jako je Národní divadlo, Tančící dům, Obecní dům, Prašná brána nebo Betlémská kaple. Díky záludným otázkám byli studenti nuceni prozkoumat stavby i jejich okolí a jistě tak lépe porozuměli jejich historickému významu a ocenili jedinečné architektonické styly, které utvářely panoráma Prahy v průběhu staletí.

Eva Shánělová

Zde jsou ohlasy studentů na exkurzi:

Lenka Rosolová: Mně se to líbilo, paní v ČNB byla moc příjemná. Prohlídka byla zajímavá. Jen to počasí nám nevyšlo. Exkurze byla velmi vyvedená.
Nikol Vorlíčková: Moc se mi líbil profesionální přístup paní „průvodčí“, která po celou dobu kladla důraz na to, abychom všemu rozuměli a nebáli se zeptat. Edukativní tabule rozmístěné v prostoru banky byly srozumitelné a přehledné. Jsem ráda za zvláštní pozornost, kterou jsme věnovali inflaci.
Hana Hrušíková: Bylo super, že jsme měli možnost jít do ČNB a poznat zase nové věci. Dozvěděli jsme se nové zajímavosti o penězích, a jak vlastně ta banka přibližně funguje. Nejlepší byla „laboratoř“, jak poznat falešné peníze.
Lili Rejdová: Exkurze byla skvělá – dozvěděli jsme se zajímavé informace o vzniku banky, evropské unii, o inflaci. Trochu mě mrzí, že jsme neměli více času. Procházka po Praze byla trochu náročná, ale i tak to bylo zajímavé.
Aneta Cejthamrová: Bylo to hezké, velice naučné. Dozvěděla jsem se víc věcí, než jsem čekala. Líbilo se mi testování pravosti bankovek.