Studentky-absolventky-vědkyně a výzkumnice

Studentky-absolventky-vědkyně a výzkumnice

Na neděli 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, jehož smyslem je připomenout úlohu žen vědkyň či výzkumnic. Na naší škole za posledních 80 let vystudovala řada studentek, z nichž se po studiu na vysoké škole staly vědkyně či působily nebo působí v různých oblastech výzkumu. Připomeňte si tedy několik z nich a ať se stanou inspirací pro další studentky, kteří přemýšlejí nad svoji kariérou.

Začneme dívkami a ženami, které u nás studují či již naši školu absolvovaly a byly oceněny městem Kadaň jako talent v daném roce. Za 11 let existence ocenění získaly 9 ocenění v oblasti kultury a umění (cena Karla Havlíčka) nebo v oblasti vzdělávání a vědy (cena Josefa Löschnera). Jednalo se o Veroniku Roubínovou, Zuzanu Thao Ha Nguyen, Terezu Novotnou, Martinu Heroldovou, Elišku a Ditu Pšeničkovou, Adélu Houdkovou, Janu Gavelekovou a letos Melánii Maliňákovou.

V rámci středoškolské odborné činnosti významných úspěchů dosáhly Ngoc Ha Lee, Karolína Bazalková, Barbora Thumsová, Kristýna Bohuslavová, Pavla Částková, Eliška Pšeničková, Andrea Geisselová, Pavlína Kufová a naposledy Jaroslava Jahodová.

Pokud se podíváme trochu dále do historie, tak již musíme opravdu náhodně vybírat. Absolventek působící ve vědě či výzkumu je celá řada… Jednou z našich nejvýznamnějších absolventek je Miroslava Kopicová bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy a současná ředitelka Národního vzdělávacího fondu. Jen o rok později úspěšně absolvovala Hana Píclová (Kožíšková) a která obdržela od ministra školství bronzovou medaili za celoživotní přínos v pedagogice. V roce 1994 svoji alma mater po maturitě opustila Markéta Marvanová směrem na Farmaceutickou fakultu v Hradci Králové. Po studiu ve Finskou následně zastávala a zastává významné akademické posty v USA. Ještě o pár let později opustila naši školu Anna Píšková, které se v současnosti věnuje odpadovému hospodaření v domácnostech a svůj doktorský akademický titul získala na Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Univerzity Karlovy. A jako poslední zmíníme Lucii Zušťákovou. V současnosti doktorandku katedry bohemistiky na Pedagogické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Věda patří i ženám a my jim přejeme, aby jsme nemusely mít svátky, ale bylo běžnou samozřejmostí, že ženy stejně jako muži mohou svoji budoucnost hledat ve vědě a výzkumu. Vždyť bez nich by nebyl lék na leukémii, nebyl by vynalezen rentgen a tisíce dalších významných i méně významných objevů (stěrače, cirkulárky či kevlaru…) bez kterých by se lidstvo nikdy neposunulo tak daleko.

Tomáš Oršulák