V pátek nás ve škole navštívil náš absolvent dr. Jan Kulhánek z Ústavu petrologie a strukturní geologie PřF Univerzity Karlovy v Praze. Honzu jsme oslovili s přednáškou o geologickém vývoji širšího okolí Kadaně pro vybrané třetí ročníky a seminář ze zeměpisu 4. A. Naopak pro druhého ročníky si připravil diskusi na téma studium na Přírodovědecké fakultě. Přednášku i diskusi prokládal pozorováním výbrusů hornin a nerostů z okolí Kadaně. Studenti a studentky se dozvěděli řadu zajímavých odborných novinek z geologie Kadaňska (Krušné a Doupovské hory).
Geologický vývoj Krušných hor začal před více než půl miliardou let a trvá stále. Rozhodující silou formující prostor Krušných hor bylo především variské vrásnění, které proběhlo zhruba před 380 až 300 miliony lety. Celý tento mohutný horotvorný pohyb vznikl díky podsouvání Gondwany pod Laurussii a kolize obou kontinentů vytvořila mj. i Český masiv, jehož součástí jsou i naše Krušné hory. V té době pohoří vypadlo jako dnešní Himaláje, ale stovky miliónů let eroze velkou část pohoří změnilo. Právě díky tomuto podsouvání vznikaly za vysokých tlaků a relativně nízkých teplot metamorfované horniny Krušných hor. Příkladem hornin jsou např. ortoruly, které vznikly přeměněným žul a ryolitů nebo fylity, svory a ruly vznikly přeměněním písčito-jílovitých břidlic.
Vznik Doupovských hor se datuje do výrazně mladší doby a souvisel se vznikem jedné z nejvýznamnějších zlomových struktur v ČR, kterou nazýváme oherský nebo též ohárecký rift. Rift vytváří hranici mezi dvěma významnými geologickými celky – oblastí sasko-durynskou (krušnohorskou) a oblastí tepelsko-barrandienskou (bohemikem) a má tvar příkopové propadliny. V místě riftu a zeslabené kůry se vytvořila tzv. horká skvrna, kdy se magma dostalo na povrh a vytvořilo dvě vulkanická centra Doupovské hory a České středohoří. V přibližně stejné době dochází k vniku pánví. S Doupovskými horami souvisí i její nejznámější stolová hora Úhošť, která vznikala nánosy cca 10 mil. let.
Závěr celého dne byl věnován otevření výstavy studentských fotografií, kterou Honza přivezl z Karlovy Univerzity. Šťastnou náhodou k nám v tento den zavítal další náš vynikající absolvent a student geologie Jiří Klepp. Jirka se jako student této fotografické soutěže zúčastnil a odnesl si jednu z mimořádných cen.
Děkujeme Honzovi za návštěvu a za představení geologie jako živé vědy.