Přírodovědně-matematický pobyt sexty v Doubici

Přírodovědně-matematický pobyt sexty v Doubici

Doubice je malebná vesnička v Českém Švýcarsku, ve které měla naše třída příležitost strávit za podpory Ústeckého kraje pět krásných dní.

Jak název článku napovídá, v programu se prolínaly biologické a matematické aktivity.

Po příjezdu a rychlém obědě jsme se seznámili s okolní krajinou 12 km výšlapem na vrchol Tokáň. Pro některé z nás byla cesta doslova adrenalinem, protože vedla úzkými skalními soutěskami s prudkými schody a žebříky. Odměnou byl výhled na krásnou scenérii s pískovcovými skalními věžemi, kterou trochu kazil pohled na uschlé smrkové stromy, zasažené kůrovcem.

Druhý den jsme se přesunuli do nedalekého městečka Krásná Lípa, kde sídlí Správa Národního parku České Švýcarsko a na zdejším náměstí se také nachází vzdělávací a informační centrum Dům Českého Švýcarska. Tady jsme ve skupinách pracovali na zajímavých úkolech, které se týkaly nejen místní přírody, ale i historie a kultury.

Třetí den jsme s velmi milou místní průvodkyní paní Helenou Doudovou, prošli 3 km dlouhou trasu Kyjovským údolím. Doprovázelo nás aprílové počasí, kdy se na obloze střídalo slunce s mraky, ze kterých vypadávaly sněhové vločky. Cesta nebyla tak psychicky náročná jako první den, ale nastoupali jsme při ní dost výškových metrů.

Poslední den dopoledne jsme pod dozorem pana Kočky z Národního parku České Švýcarsko likvidovali zde hojně rostoucí invazivní dřevinu borovici vejmutovku, která utlačuje původní rostliny. Odpoledne někteří z nás dali přednost před další fyzickou aktivitou, kterou byla pohodová procházka na nedaleký kopec s vyhlídkou Spravedlnost, výuce matematiky.

Zábava byla i večer – kytara, zpěv, karty či kulečník.

Z Českého Švýcarska jsme si odvezli spoustu krásných zážitků, ale také nové vědomosti z přírody i matematiky!

studenti sexty

Kompletní fotogalerie: https://eu.zonerama.com/GymKa/Album/9693680