Pavel Krásenský – entomolog a fotograf

Pavel Krásenský – entomolog a fotograf

Studenti tercie, 2.A, 2.B a sexty měli možnost strávit příjemnou hodinu ve společnosti úžasného člověka, entomologa a fotografa, pana Pavla Krásenského, který pracuje v Oblastním museu v Mostě a dlouhodobě se zabývá monitorováním vzácného druhu hmyzu – válečka českého.

Pan Krásenský zajímavě a vtipně vyprávěl o běžných i vzácných druzích hmyzu žijících v našem regionu. Studenti se dozvěděli nejen o jejich způsobu života, rozmnožování a životním prostředí, které tyto druhy ke svému životu potřebují, který druh je nebezpečný a kterého se naopak nemusíme obávat, ale také praktické tipy na to, jak šetrně hmyz v přírodě sbírat pro potřeby určování a fotografování.

Pan Krásenský se dlouhodobě zaměřuje na druh kriticky ohroženého endemického brouka – krasce válečka českého. Na první pohled běžného člověka tento několik mm velký brouk nezaujme, ale vyprávění a makrofotografie od pana Krásenského udělají rázem válečka českého atraktivním hmyzem.

Studenti na závěr přednášky mohli nahlédnout do sbírky pana Krásenského.

Šárka Lendvorská

Přednáška je součástí projektu “Podpora polytechnického vzdělávání a gramotnosti v ÚK” (ÚK IKAP A2), který je spolufinancován Evropskou unií.