Street Art v galerii i v jeskyni

Street Art v galerii i v jeskyni

Nestává se úplně často, že by do Kadaně zavítali profíci světového formátu. A tak jsme bez přehánění zajásali, když jsme zjistili, že se Galerii Josefa Lieslera podařilo domluvit výstavu kanadsko-českého street artového umělce, Davida Strauzze. Díky galeristce Lucii Filipové jsme měli nejen příležitost podívat se na výstavu i mimo oficiální otevírací dobu, ale dokonce nám pro naše nejstarší studentstvo domluvila i komentovanou prohlídku a besedu v angličtině.

Naše Nikol Dunková se na výstavu vydala s dětmi z primy a prváku – v obou ročnících totiž probírají pravěk a nástěnné malby a od nich je to už jen krůček k malbám na zeď a street artovému umění. Po teoretické hodině ve škole se tak po skupinkách během několika týdnů vydali na prohlídku galerie a zažili tak vlastně street art skrz století. Tuhle historickou procházku uměním pak zakončila jejich vlastní tvorba – prima se pustila do výroby patronů a prváci a prvačky se toho nebáli, inspirovali se dalším slavným street artistou dneška, Banksym, vytvořili si vlastní šablony a pak společnými silami vytvořili spreji obraz, který na závěr ještě dokreslovali. Několik technik a deseti tisíce let výtvarného umění v kostce.

Naše nejstarší studentstvo ze 4. A a 8. O se v posledních několika týdnech intenzivně připravovalo na anglickou zkoušku FCE a shodou okolností se povedlo, že 1 den před konáním těchto zkoušek se mohli do anglovod ponořit obzvlášť hluboko díky setkání s rodilým mluvčím, kterým nebyl nikdo jiný než samotný autor výstavy, David Strauzz. Ten našim studentům a studentkám vyprávěl nejen o procesu tvorby a izolujících covid rocích, ale i o tom, že mu v Česku trochu chybí Taco Bell, že jeho nejoblíbenější jídlo je nicméně pravý český řízek a jakou pokutu dostanete za oceánem za 50 ilegálních tagů.

Díky moc Lucii a celé Galerii Josefa Lieslera za umožnění návštěvy výstavy a zprostředkování těchto nezapomenutelných zážitků.