Týden Arménie

Týden Arménie

V pondělí 19. 5. začal u nás ve škole “Týden Arménie”. Jeho součástí bylo představení prací studentů a našich profesorek, seznámení s našimi absolventy arménského původu a veřejné rozhovory, které vedl Jan Losenický se zajímavými osobnostmi. Celá akce  nám všem připomněla osudy a bohatství nejstaršího křesťanského státu na světě, který ale musí o svou existenci neustále bojovat se svými sousedy… Poděkování patří našemu bývalému profesorovi a současnému místostarostovi Janu Losenickému a Město Kadaň za spolupráci a inspiraci, která vedla k vytvoření tohoto pásma.

První výstřelem našeho “Arménského týdne” je seznámení s významnými osobnostmi arménského původu. Není to výběr úplný, ale věřím, že reprezentativní je. Po řadu z vás budou osobnosti i překvapením. V Česku je arménská menšina relativně malá a dle posledních údajů nedosahuje ani 2000 obyvatel. Největší menšiny jsou v USA a v Rusku.

Královský gambit se Sergejem Movsesjanem

Beseda s jedním z nejlepších šachistů světa, vítězem několika mezinárodních turnajů a členem týmů mistrů světa a olympijských vítězů. Podívejte se na rozhovor s někým, kdo několikrát změřil síly s Karpovem, Kasparovem nebo Magnusem Carlsenem. Sergej hraje rád bleskovky, ale i simultánky naslepo. Jeho nejvyšší bodování Elo bylo 2751, což jej v roce 2009 vystřelilo do první desítky nejlepších šachistů na světě. Mimo to umí plynule osmi jazyky.

Se zákuskem na  kus řeči s Nshanem Avetisjanem

V roce 2003 začal Gevorg Avetisjan z Arménie vyrábět ve Frýdku-Místku medové sladkosti podle staré rodinné receptury. A jelikož se mu tehdy zrovna narodila dcera, pojmenoval je po ní – Marlenka.
Dnes je tenhle medový dort jeden z nejznámějších v Česku, za posledních 10 let ho vzniklo přes 14 milionů kusů vyváží se do celého světa včetně Číny a Afriky. Výrobní areál o rozloze 4 tisíce metrů čtverečních s nejvyšším automatizovaným skladem v republice, jehož návštěvnické centrum ročně navštíví 16 tisíc lidí, dnes vede Gevorgův syn Nshan, vlastně Marlenčin bratr. A právě s ním si budeme povídat. Témat bude nepřeberné množství.

Tmavomodrý svět Annie Avakjanové

Jan Losenický si bude povídat s budoucí pilotkou, absolventkou Gymnázia v Kadani a finalistkou několika soutěží krásy…
Annie vystudovala leteckou dopravu na VŠO a létání se chce věnovat i prakticky. Dodělává si zkoušku na privátní pilotku a už má za sebou i solo lety v jednomotorovém letounu Cirrus. Finalistka Miss ČR by ráda byla pilotní psycholožkou, psychologie je také současný obor jejího studia. Budeme se ale bavit třeba i o pouti do Santiaga, o arménském původu, hře na klavír nebo modelingu a vzpomeneme i na studium na Gymnázium Kadaň.