#ZachraňmeČesko

#ZachraňmeČesko

Výzva

Od začátku září do dnešního dne kopíruje vývoj počtu nakažených a hospitalizovaných s naprostou přesností exponenciální růst. Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala.
Téměř jistě se blíží přetížení zdravotního systému, u malých nemocnic v horizontu dní, u velkých v horizontu týdnů. Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče. Pokud nedojde k dramatické změně chování, může mít dle našich odhadů epidemie 5 000 až 15 000 obětí do konce roku (nad rámec dlouhodobého průměru). Je velké riziko, že Česká republika bude následovat italský či newyorský scénář, lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne.
My, pedagogové a zaměstnanci Gymnázia v Kadani, se připojujeme k výzvě českých vědců a lékařů a vyzýváme naše studenty, absolventy, jejich rodiče a veřejnost, aby věnovala pozornost faktům a doporučením v této výzvě a pomohla s  námi ochránit naši společnost před dopady nadcházející krize.

Co je třeba udělat?

Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech – například péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.
Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností nebo kusem látky.
Berte situaci skutečně vážně, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají (přehled vyvrácených nepravd najdete na manipulatori.cz).
To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat – nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých.

#ZachraňmeČesko