Po stopách židovských památek v Praze

Po stopách židovských památek v Praze

Dne 28.listopadu 2019 se třídy 2. A a 6. O s doprovodem Mgr. Olgy Živnůstkové a Mgr. Marcely Svejkovské zúčastnily exkurze do Židovského muzea, Staronové synagogy, Maiselovy synagogy a na Starý židovský hřbitov.

Po příjezdu si paní Markéta Slunečná pro studenty připravila přibližně 15 minutovou přednášku, jejímž hlavním tématem bylo polské ghetto Lodž. Když si studenti připomněli základní informace a bohužel hrozivě skutečná fakta o událostech první poloviny minulého století,aby byla přednáška více zajímavá a interaktivní, rozdělili se do pěti skupin po pěti. Každé skupině byly přiděleny desky s materiály přímo navazující na přednášku a zároveň na sebe, poté měli přibližně půl hodiny na důkladné prostudování materiálu a připravení odpovědí na zadané otázky, aby pak mohli na otázky odpovědět a daný úsek odprezentovat svým spolužákům. Moc zajímavé, zároveň  dechberoucí, hrůzostrašné a nutící k zamyšlení byly například dopisy dětí buď z tábora domů, nebo naopak pohledy a psaní jejich rodinných příslušníků (přátel) jim. Po shromáždění všech fakt shlédli krátký film, v němž byly rozhovory s pamětníky- s těmi, kterým například patřily již zmiňované dopisy. Vyprávění bylo taktéž opravdu zajímavé a při pozorování z něj naskakovala husí kůže.

Po skončení filmu navštívili Staronovou synagogu, jednu z nejstarších dochovaných v Evropě, stále používanou k náboženským obřadům. Celá samozřejmě bez vyobrazení lidí nebo zvířat, to judaismus odmítá. Přesto, že jsou po stěnách jen nápisy, je synagoga opravdu půvabná.

Další zastávkou byla Maiselova synagoga, která všechny uchvátila hned při vstupu. Nyní slouží jako výstava o historii židovství v Čechách a o zakladateli samotné synagogy. Po zhlédnutí se vydali na poslední zastávku exkurze – židovský hřbitov. Celý působí opravdu chaoticky, i kvůli počtu náhrobků a klikatým, různě úzkým cestách mezi nimi. Paní průvodkyně vyprávěla různé příběhy, spojené s určitými hrobkami. Zastavili jsme se na dvou místech – čtyřstěnné tumby Mordechaje Maisela a u hrobky Jehudy Löwa Tellera.

Prohlídkou hřbitova exkurze skončila a studenti měli krátkou pauzu na rozchod. Poté je už čekala jen cesta domů, po které všichni celou dobu vstřebávali zážitky. Všichni se už těší na podobný zajímavý výlet.

Valérie Vívodová

Po stopách židovských památek v Praze

Leave a Reply

Your email address will not be published.