O tom, že lékaři a vůbec veškerý zdravotnický personál jsou potřeba, nemusíme vůbec diskutovat. Každý rok z řad našich maturantů a maturantek nastoupí několik zájemců na lékařské fakulty, kteří následně studium na vysokých školách dokončí a úspěšně se věnují lékařskému poslání v praxi.
Proto je jasné, že naše kroky během představování vybraných povolání musely zamířit také do kadaňské nemocnice. Studenti tercie sice ještě dlouho maturovat a vybírat budoucí vysoké školy nebudou, ale třeba jsme právě společně zasadili semínko zájmu o povolání, které má s nemocnicí, co dočinění.
Nemocnicí nás provázely hlavní sestra Monika Grof a také Karolína Odlasová, která se v nemocnici stará o propagaci a celou exkurzi pro nás naplánovala a připravila. Za její ochotu a nasazení jí patří obrovský dík.
Protože je nemocnice veliká a my máme pouze omezený čas, představila se nám tři vybraná oddělení. Prvním bylo oddělení následné komplexní péče, kde se starají o pacienty po úrazech nebo třeba po mrtvicích. Součástí oddělení je rehabilitace, pomocí které se snaží pacienty rozhýbat. Pověděli jsme si, co to vůbec mrtvice je, jak ji poznáme a koho nejčastěji postihuje. Ukázali jsme si i různé kompenzační pomůcky pro pacienty. Po všetečných otázkách jsme se přesunuli do dalšího oddělení. Tím bylo transfúzní centrum. Odnášíme si spoustu nových informací, jak probíhají odběry krve a plazmy od dárců, co vše vůbec můžeme darovat, co se děje s krví po darovaní, jak se krev zpracovává a kdy je jí potřeba. Dostalo se nám i mnoha technických údajů o přístrojích i o krvi samotné.
Posledním oddělením byla radiodiagnostika. Opět velice zajímavé a poučné zejména pro ty, které baví fyzika a chemie. Seznámili jsme se s přístroji, které se na oddělení používají a už víme, že je to opravdu špička. Na rentgenu byla už většina z nás, novinkou tak pro nás bylo CT. Dozvěděli jsme se i nové informace do hodin dějepisu, tedy kdy a za jakých okolností vznikl rentgen, a nakonec se nám dostalo varování před nadcházejícím silvestrem, když jsme si prohlédli rentgeny rukou po zásahu dělobuchem.
Jak vidíte, návštěva nemocnice byla opravdu nabitá informacemi a zážitky. Ještě jednou děkujeme, že jsme měli možnost nahlédnout na vybraná pracoviště a seznámit se s prací nejen lékařů a sestřiček, ale i s prací laborantů v transfúzním centru a asistentů na radiodiagnostice, které byla pro mnoho studentů nová.
Eva Shánělová
Dojmy studentů:
Exkurze v nemocnici se mi líbila, jen škoda že jsme nešli do více oblasti a zaměření. Nejvíce se mi líbilo oddělení rentgenu, CT a ultrazvuku. Bylo zajímavé, kolik lidí přijde za jeden den. Jsem ráda že máme moderní vybavení v naší nemocnici, abychom nemuseli jezdit do jiných měst. Motivovaná tímto směrem nejsem, zjistila jsem že odebírat krev nebo plazmu bych nezvládla. (Anežka)
Návštěva nemocnice se mi zatím líbila nejvíc ze všech míst, kde jsme v tomto předmětu byli. Tato práce by mi totiž zatím byla asi ze všech nejbližší. Sama jsem o této práci přemýšlela, a po této návštěvě ještě víc. V nějakých místnostech mi to bylo celkem nepříjemné, ale to tak mám u nemocnic vždy. Nejzajímavější část pro mě byla ta, když jsme byli v laboratoři. Celkově tuto návštěvu hodnotím jako dobrou příležitost na zjištění, jestli by mě tato práce mohla bavit, nebo vůbec. (Klára)
Prohlídka nemocnice se mi zatím že všech exkurzí líbila nejvíc, tím, jak tam bylo více oddělení, tak mi to přišli zajímavý, že jsme toho viděli hodně. Nevím, jestli bych se chtěla nějakou z těchto prací zabývat, ale rozhodně mě to zaujalo nejvíce. Nejvíce se mi líbilo oddělení s rentgenem. (Anička)
Exkurze byla obecně zajímavá a nad tím, zdali bych byl zdravotníkem už jsem přemýšlel. Nejvíce mě zaujaly rentgeny. Nikdy mi nedošlo, že jsou škodlivé, ale když jsem nad tím přemýšlel, dává to smysl. Jsem určitě rad, že jsem tam mohl být a dozvědět se pár nových informací. (David)
Nejvíce se mi líbily přístroje např. Na rentgenovém oddělení. Práce zdravotníka mi přijde velice zajímavá, ale zároveň hodně náročná. Nejvíce se mi líbilo krevní oddělení, protože to tam bylo velmi zajímavé. (Pavel)