Děti Buchenwaldu – účast na vernisáži v žatecké synagoze

Děti Buchenwaldu – účast na vernisáži v žatecké synagoze

V neděli 10. listopadu proběhla od 16 hodin vernisáž nové výstavy v rekonstruované žatecké synagoze. Jejím autorem je kunsthistorik a fotograf Jaroslav Anděl, který chce zvyšovat povědomí o hrdinství Antonína Kaliny a jím zachráněných židovských chlapcích v Buchenwaldu. Výstava představuje příběhy čtyřiceti chlapců, jejichž fotografie jsou umístěné na sloupech v lodi synagogy. Autor je konfrontuje s druhou instalací umístěnou ve sklepení rabínského domu. Přes traumatické zážitky dokázala po válce většina Kalinou zachráněných mladíků založit rodinu a žít plnohodnotný život. Někteří z nich vynikli ve svých oborech, Elie Wiesel a Imre Kertész se stali nositeli Nobelovy ceny za literaturu.

Studenti kadaňského gymnázia – Veronika Pelčíková a Josef Kaluja ze septimy a Maxmilián Ferenc z oktávy na vernisáži četli ukázky z Deníku Evy Roubíčkové, žatecké rodačky, která přinesla autentické svědectví o terezínském ghettu; a z děl Elieho Wiesela: Noci a Pamětí – Všechny řeky spějí do moře.

Tvůrce expozice ji uvádí slovy:

Záměrem výstavy je udržovat kolektivní paměť a kultivovat historické vědomí, zejména však prezentovat příběhy hrdinství, empatie a morální integrity. Projekt vznikl z přesvědčení, že v době šířící se nesnášenlivosti a rostoucího násilí ve světě je důležité více než kdy jindy bránit lidská práva a hodnoty a inspirovat se pozitivními příklady. Proto je výstava také aktem, který vyzývá návštěvníka, aby si položil otázku „Jak bych se zachoval v podobné situaci já?“

Naše gymnázium by se v budoucnu rádo připojilo ke školám v Třebíči, Kolíně a GJK v Praze, kterým se v minulosti podařilo dohledat v archivních databázích další informace o zachráněných dětech.

Marcela Svejkovská