V pátek 11. října navštívily dvě naše třídy Židovské muzeum v Praze. Zúčastnila se 3.A v rámci ZSV, kde právě probíráme judaismus a třída 5.O, která bude v dějepisu velmi brzy probírat starověký Izrael a tak se jí nově nabyté poznatky o judaismu také hodí do výuky.
Nejprve jsme navštívili samotné muzeum a v něm připravenou přednášku na téma Zvyky a tradice Židů. Zde jsme se dozvěděli nové informace o různých svátcích judaismu, jako je Jom kipur, Pesach nebo Šabat. Prohlédli jsme si předměty denní potřeby, používané v židovských domácnostech jako je mezuza nebo při židovských rituálech jako je kipa, talit nebo tefilin. Dozvěděli jsme se různé zajímavosti o událostech, které provázejí život každého Žida – brit mila nebo bar micva. Zjistili jsme, jak probíhá židovská svatba nebo pohřeb. Prohlédnout jsme si mohli i svazek tóry a zároveň jsme se dozvěděli, jak probíhá její čtení a že to není nic jednoduchého.
Po přednášce jsme už zamířili na židovský hřbitov. Pánská část zde vyfasovala jarmulky pro zakrytí hlavy. Na hřbitově jsme se dozvěděli další informace o pohřbívání, Pohřebním bratrstvu i o tom, jak pražští Židé vyřešili problém s nedostatkem místa pro pohřbívání svých blízkých. Také jsme se naučili číst židovské náhrobky podle symbolů, které obsahují. Před opuštěním hřbitova si většina studentů nezapomněla třikrát omýt ruce, aby si sebou neodnesli nějakou tu zbloudilou duši.
Další naše zastávka byla ve Staronové synagoze. Tato synagoga je ortodoxní, proto i zde měli pánové jarmulky. Následovaly další informace o průběhu bohoslužeb, o čtení z tóry, o tom, kde sedávali při bohoslužbách muži a ženy. Zajímavé bylo i vyprávění o rabbi Löwovi, legendárním rabínovi z doby Rudolfa II. a Golemovi, kterého rabbi stvořil pro ochranu Židovského města.
Posledním navštíveným místem byla Španělská synagoga. Zde jsme mohli obdivovat nádherné interiéry a důmyslné zdobení. Mohli jsme také porovnat dvě zcela odlišné synagogy, jak ve zdobnosti, tak v umístění jednotlivých součástí synagogy (lavice, místo pro muže a ženy, místo pro tóru atd.)
Přes nepřízeň počasí se exkurze vyvedla. Spousta informací, zajímavá místa, zkušení průvodci, možnost osahat si různé předměty a pokládat záludné dotazy. Návštěva Židovského muzea byla jistě poučným zážitkem a snad také pomůže studentům přemýšlet o důležitosti kulturního porozumění a respektu v dnešní složité době.
Eva Shánělová