V týdnu, kdy si připomínáme Den památky obětí komunistického režimu, jsme se vypravili do nedalekého Jáchymova. Nejprve jsme navštívili Štolu č. 1, kterou nás provázel fundovaný průvodce, mluvil o staré slávě tohoto hornického města a velký prostor věnoval historii poválečné, kdy se místo stříbra začala těžit uranová ruda. Pod taktovkou Sovětského svazu byly na Jáchymovsko (podobně jako na Příbramsko) nasazovány stovky a tisíce politických vězňů, aby vedle vězňů retribučních, ale také kriminálních, těžily rudu za nepředstavitelně těžkých podmínek.
My jsme se v úterý 25. června vydali Jáchymovským peklem a jen obtížně jsme hledali stopy dávného utrpení. Přestože se je komunisté snažili zahladit a zlikvidovat hned po uzavření tábora na začátku 60. let, všechno se přece skrýt nepovedlo.
Naše procházka byla lemovaná několikerým zastaveními, na kterých několik studentů hovořilo tematicky: Maxmilián Ferenc na Mauthausenských schodech o útěcích vězňů, Simona Bacíková o korekcích a letci RAF Josefu Bryksovi, Lukáš Procházka o mučírně na Mariánské, Martin Koukl o sochaři Jaroslavu Šlezingerovi, Petra Hájková o táboru Nikolaj, Lubomír Bulej o zavřených skautech, Bára Vlková o táboru Barbora, Michal Kratochvíl o táboru Rovnost a sadistickém Palečkovi a Martin Oršulák o zavřených hokejových mistrech.
Děkujeme všem studentům, kteří se průvodcování dobrovolně věnovali, a také všem pozorným posluchačům.
Touto exkurzí na místo paměti jsme uzavřeli letošní účast na projektu OPJAK.
Marcela Svejkovská
Akce byla podpořena z Operačního programu Jan Amos Komenský, registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0004804.