Exkurze do věznice ve Všehrdech

Exkurze do věznice ve Všehrdech

Minulý týden třída 2. A navštívila v rámci exkurze věznici ve Všehrdech. Pro studenty jistě zajímavá zkušenost – seznámili se s náplní práce dozorců, s denním programem odsouzených a dokonce vyslechli životní příběhy dvou vězňů.

A jak exkurzi hodnotí sami studenti?

Tato exkurze mi přišla opravdu zajímavá. Nikdy jsem si totiž moc neuměla představit, jak to ve věznici funguje, takže to pro mě bylo velmi přínosné. Nejvíce mě zaujal příběh vězňů a přišlo mi hezké, jak otevřeně k nám mluvili. Líbil se mi i přístup dozorců a jejich ochota nám odpovědět na jakoukoliv otázku. Celkem hodnotím tuto exkurzi velmi pozitivně a jsem ráda, že jsem měla možnost věznici navštívit.

Věznice ve Všehrdech ve mně vyvolala pocit nejistoty, nevím jak to popsat, ale cítila jsem se nekomfortně a trošku mě to i vyděsilo. Byla to super zkušenost a taky odstrašující příklad, kam se v životě nechci dostat.

Tato zkušenost mě velmi posunula. Uvědomila jsem si, jaký je svět bez svobody. Trochu mě to zasáhlo, protože jsem viděla krutou realitu na vlastní oči a ne v televizi. Od mala mě to táhlo k policii, zákonům a trestnímu právu a jsem velmi vděčna za tuto zkušenost. Myslím si, že si to budu velmi dlouho pamatovat.

Myslím, že většina studentů neměla představu o tom, jak to ve věznicích chodí, jaký mají odsouzení režim a povinnosti… z tohoto hlediska to byla jistě dobrá zkušenost, přestože v mnohých prostředí věznice vyvolalo smíšené pocity. Jistě i z tohoto důvodu je tato exkurze nezapomenutelná.

Eva Shánělová