Den vody na gymnáziu byl letošní rok z velké části v rukou studentů a studentek z týmu naší Ekoškoly. Již měsíc předeme se začalo plánovat a připravovat na týden od 20. 3. do 24. 3., kdy se do projektu zapojily všechny třídy nižšího gymnázia a ještě mateřská školka Hvězdička.
Od úterý 21. 3. do čtvrtka 23. 3. se v každé třídy 4 hodiny členové Ekotýmu věnovaly významu vody, jejím fyzikálním a chemickým vlastnostem, udržitelnosti a dostupnosti vody pro lidi. Následně každá třída zpracovala projekt v podobě prezentace a plakátu na téma spojené s vodou. Posledním bodem byla páteční prezentace výsledků tříd v malé tělocvičně.
Významnou součástí týdne byla starost i o naše “dítě”, kterému pomáháme již řadu let – rybníček a okolí v Želině. Třída 3.O pracovala v okolí rybníčku, pramene a potůčku pod Želinou. Žáci vyřezali náletové dřeviny, posbírali spadané větve, vyčistili koryto potůčku od bahna, vyhrabali staré listí a trávu a sesbírali odpadky. Zároveň uskutečnili odběr vzorků vody z pramene, rybníčku a řeky a měřili jejich vlastnosti.
Celý týden měl přesah i do školek v Kadani. Z MŠ Hvězdička přišlo 42 dětí, kteří se rozdělily na 2 skupiny. Připraveny byly pro ně dva programy zaměřené na rozvoj přírodovědné gramotnosti a robotiky. Po rozdělení do programů se děti rozdělily ještě na menší skupiny a ty následně na několika stanovištích plnily drobné aktivity v přírodovědné gramotnosti vztahující se k vodě – ryby, vývoj žáby, vodní ptáci, mraky, rostliny u vody a na vodě, fyzikální pokusy s vodou nebo v robotice na práci s ozoboty, základy programování apod. Další školky pracovaly na tématu vody samostatně a tak se ukazuje, že starost o vodu je důležitá pro nás všechny.
Mimo program Ekotýmu, ale zároveň akcí související s vodu byla exkurze sekundy do ČHMÚ Tušimice, kde jim byly představeny základy meteorologie, ukázány přístroje na sledování klimatu a počasí. Studenti a studentky plnily i další aktivity o kterých si můžete přečíst v článku.
Hana Kožíšková a kolektiv Ekotýmu
Akce se uskutečnila s podporou projektu “Podpora polytechnického vzdělávání a gramotnosti v ÚK” (ÚK IKAP A2), který je spolufinancován Evropskou unií.