V tomto školním roce se Gymnázium v Kadani spolu s dalšími desítkami škol v celé České republice zapojilo do projektu Dějepis +, v září 2021 takto začalo spolupracovat 251 učitelů. A jaké jsou vize projektu? Jeho hlavní myšlenkou je podporovat učitele v tom, aby vedli své žáky ke kritickému myšlení, aby o dějinách učili v širších souvislostech, aby žáci byli aktivní součástí každé hodiny, aby nad dějinami přemýšleli a diskutovali o nich. Učitelé spolu vzájemně sdílejí zkušenosti z výuky společných i výběrových lekcí, tyto si adaptují pro konkrétní školní prostředí a přizpůsobují individualitě svých žáků a studentů. Pomůckou jim často bývá aplikace https://historylab.cz/
V regionech vytvářejí tzv. učící se komunity, kde jeden koordinátor moderuje skupinu svých kolegů, tzv. zapojených učitelů. Spolu se pravidelně scházejí, nad výukou dějepisu přemýšlejí, inspirují se. Několikrát do roka se konají setkání pro všechny skupiny v rámci jednotlivých krajů, kdy učitelé zaujmou pozici žáků a vyzkoušejí některou z připravených lekcí. Takto se v rámci našeho Ústeckého kraje vytvořila komunita pěti učících se skupin, jejichž garantem je didaktik Josef Märc z Filosofické fakulty UJEP, ten je také spolu s kolegy z Ústavu pro studium totalitních režimů jedním z tvůrců obsahové náplně projektu a organizátorem krajských setkání.
Naše „učící se komunita“ sestává ze čtyř učitelů kadaňského gymnázia – Evy Shánělové, Sabiny Fejsákové, Davida Ďulíka (který badatelsky učí o dějinách v hodinách angličtiny) a koordinátorky Marcely Svejkovské, dále se v Kadani zapojil kolega Jiří Nebeský z 5. základní školy, v Podbořanech jsou součástí naší skupiny Romana Havrdová z Gymnázia a SOŠ a její muž Filip Havrda ze ZŠ Husova, v Lubenci kolegyně Jana Michalcová z Masarykovy ZŠ, která propojuje historickou gramotnost s dílnami čtení.
I v následujícím školním roce chceme přemýšlet nad perspektivami badatelského pojetí výuky dějepisu a stále více spolupracovat při tvorbě vlastních lekcí, které mj. využívají paměti místa, tedy pracují na konkrétních lokalitách regionu. Takto jsme se na jaře sešli v krásnodvorském zámeckém parku, kde lektorka Zdenka Lněníčková seznamovala účastníky s připravenými vzdělávacími programy: https://www.zamek-krasnydvur.cz/cs/Vzdelavaci-programy/Programy-pro-2.-stupen-ZS Následně plánujeme podobné setkání ve Valči a nebo v žateckém Mederhausu.
Marcela Svejkovská