Beseda s historikem Tomanem Brodem

Beseda s historikem Tomanem Brodem

V úterý 5. dubna měli zájemci z 1.B a kvinty možnost být přítomni výjimečnému setkání. Na besedu se studenty středních škol v chomutovském okrese přijel pan Toman Brod, historik a přeživší holocaustu.

Když válka skončila, bylo Tomanu Brodovi 16 let, stejně jako našim prvákům, a učil se znovu žít, protože zůstal na světě sám. Jeho osobní zkušenost, stejně jako nadhled historika a především otevřenost a upřímnost a kultivovaný projev všechny oslovily.

V dokumentu ČT Příběhy 20. století – Holocaust je pan Brod jedním z protagonistů:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11454740577-pribehy-20-stoleti/221562261760001/

Anastázie: Pan Toman Brod je velice sympatický muž, který svým vyprávěním dokáže zaujmout celé obecenstvo. Vypráví vše s citem a nebrání se žádnému dotazu. Nejvíc mě zaujal příběh o tom, jak přežil výběr doktora Mengeleho. Velmi emotivní a naučná beseda.. jsem velice ráda, že jsem se zúčastnila.

Tereza: Beseda s Panem Tomanem Brodem mě velice zaujala. O všem vyprávěl velmi otevřeně a nebál se žádného dotazu. Nejvíce mě upoutal příběh s doktorem Mengelem a s tím spojená náhoda, která ho zachránila. Obdivovala jsem také, jak moc vyrovnaně a vitálně působil. Beseda byla pro mě velmi zajímavou zkušeností 

Martin: Velice jsem byl překvapen ohledně příběhu s doktorem Mengelem, který si ho vybral jako pracovníka a tím mu zachránil život a spoustě dalším. Tak trochu je to paradox, protože Mengele byl vrah a esesák, ale přesto dokázal zapůsobit jako “normální” člověk, který má čistý kabát a bílé rukavičky.

Honza: nejzajímavější pro mě byl asi jiný úhel pohledu na doktora Mengele. Nebo také osobní prožitek Terezína a následné deportace dál. Zaujal mě i příběh o dívce René Neumannové. Nakonec ještě hezké závěrečné poslání. 

Marcela Svejkovská, Dagmar Nix