JAK JSME PSALI DO ČÍNY, EGYPTA NEBO NA UKRAJINU aneb Maraton psaní dopisů v GymKa provedení

JAK JSME PSALI DO ČÍNY, EGYPTA NEBO NA UKRAJINU aneb Maraton psaní dopisů v GymKa provedení

Někdy dokáže obyčejný dopis změnit život. A naši studenti a studentky jich poslali hned několik desítek, protože jsme se zapojili do MARATONU PSANÍ DOPISŮ. Tuhle akci na podporu nespravedlivě vězněných a perzekvovaných lidí z celého světa pořádá Amnesty International každoročně a princip je jednoduchý: veřejnosti se vždy představí několik příběhů lidí, kterým se v jejich zemi stalo nějaké bezpráví, a pak už jen stačí napsat dopis vládě dané země. Ten dopis nemusí být dlouhý – stačí v něm krátce popsat příběh člověka, na jehož podporu píšete, a požadovat nápravu. Vše slušně, civilizovaně, ale zároveň jasně a srozumitelně. Pak už stačí jen dopisy poslat.

Letos odešly naše dopisy například do Číny na podporu Čang Čan, která dostala 4 roky vězení za pravdivé informace o Covidu, nebo na Ukrajinu, abychom se postavili za Annu Šaryhinovou a Viru Černyhinovou a požadovali prošetření útoků na nevládní organizaci na obranu ženských práv a LGBTI+ lidí. Dopisy jsme psali ručně, třebaže by to bylo na počítači rychlejší a snazší. Právě ručně psané dopisy jsou totiž jedním z důležitých aspektů úspěšnosti celé akce. Dalším je to, že každý jednotlivý dopis se posílá zvlášť.

Kromě velmi silného pocitu uvědomění si, že každý, i ten zdánlivě zanedbatelně malý dobrý skutek má smysl, si naše děti odnesly i důležitý pocit, že se zasadily o dobrou věc. Pro mnohé z nich to navíc bylo vůbec poprvé v životě, kdy nadepisovali obálku vlastní rukou, a tak se velké demokratické myšlenky spojily s praktickou lekcí života ve 21. století. A takové projekty nás baví.

Tereza Gvoždiáková

#ChangingWorldOneLetterAtATime