Hřejivý Sever

Hřejivý Sever

S příchodem podzimu se zvěř ukládá ke spánku ve svých domovech, ale u nás na gymnáziu se naopak vylézá z domoviny. Naši žáci se společně s cestovní kanceláří SCANDIA – CZECH TOUR vydali na hřejivou část Severu. Během devíti dnů procestovali hned tři státy – Dánsko, Švédsko a Norsko.

1.  den – Cesta

Ve středu 19. 9. 2019 ve večerních hodinách se skupina 46 žáků vybavených haldami zavazadel a doprovázena rodiči sešla na autobusovém nádraží v Kadani. Na všechny tam již čekal připravený luxusní autobus a tři učitelé, kteří žáky doprovázeli. Paní profesorka Truhlářová si každého účastníka „odškrtla“, paní Bylinová jej v autobuse usadila. Milý profesor Bylina dohlížel na všeobecný pořádek. Po halasném rozloučení se mohlo jet.

Když byli všichni připraveni na cestu, autobus vyrazil směr Německo a Rostock. Každé tři hodiny byla přestávka, aby se všichni protáhli. Kolem páté hodiny ranní zájezd dojel do přístavu v Rostocku, kde proběhlo nalodění na trajekt Berlin, na němž se výprava přesunula až do Dánska. Cestou trajektem všechny na severu přivítal krásný východ slunce.

2.  den – Město jako Andersenovy pohádky

Po vylodění se chvíli ještě jelo autobusem, než se dojelo do Kodaně, hlavního města Dánského království. Kodaň leží na dvou velkých ostrovech Sjælland a Amager. Žije zde přibližně přes půl milionu obyvatel. Kodaň je také sídlem dánské královny, kterou však výprava v paláci nezastihla.

Dalším skutečným zážitkem byla plavba na lodičce, kterou jsme se plavili nejen po kodaňských kanálech, ale i po moři. Studenti měli možnost vidět malebné nábřeží Nyhavn, lemované hrázděnými domy ze 17. a 18. století. Dále si prohlédli například královské sídlo Amaliengorg Slot, slavnou sochu Malé mořské víly a oblast Langelinie, kde se socha nachází, či spatřili novou operu a knihovnu ve tvaru kostky. Všem se Kodaň líbila.

Po prohlídce Kodaně se přejelo po úchvatné stavbě přes úžinu Öresund. Jedná se o druhý největší pevný most na světě, který spojuje dánské hlavní město Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Hned na druhém konci mostu se zaparkovalo a žáci měli možnost si projít část Malmö – Limhamn, kde poznali, jaké malebné krásy Švédsko nabízí.

Den zakončili ubytováním se v penzionu Anneberg kousek od městečka Bottnaryd. V penzionu je přivítaly svíčky a úchvatný výhled na západ slunce nad Labutím jezerem.

3.  den – Smetana, ryby a zábavní park

Díky noci strávené v teplé posteli a dobré snídani byli všichni připraveni na další den. Byl pátek a čekal je Göteborg. Toto druhé největší město ve Švédském království leží na západním pobřeží Švédska na břehu zálivu Kattegat.

Jakožto skuteční vzdělání nacionalisté jsme museli navštívit místo spojené s českou kulturou. Určitě už jste slyšeli, že Bedřich Smetana strávil část života ve Švédsku, kde skládal, ale hlavně hrál. Častokrát ho nohy zavedly do skalisek Saltholmen. Výprava na toto místo právě proto zajela, ale nejprve si na rybím trhu Feskekörka koupila tradiční jídlo, jedná se o bagetu s lososem a krevetami.

V Göteborgu se žáci zastavili na prohlídku muzea Volvo a unikátní expozice živé přírody v Universeu. Největší radost všem ovšem udělala návštěva zábavního parku Liseberg. Tento park patří mezi nejnavštěvovanější ve Skandinávii a mezi nejlepší zábavní parky světa. Žáci měli unikátní šanci se projet na horských drahách Balder, Felix či Valkyria. Mezi další jimi oblíbené atrakce patřily AtmosFear (volný pád), Gasten Ghost Hotel (strašidelný dům) či kolotoče štěstí. Několika účastníkům štěstí přálo ve hře a ze zábavního parku si odvezli obrovská balení sladkostí.

4.  den – Švédské bohatství

První zastávkou dne byl neobyčejně krásný kostel v Bottnarydu. Červený dřevěný kostel je unikátní svou vnitřní výzdobou. Na stropě je zobrazeno nejen nebe a pozemský svět, ale také peklo. Průvodce se zde rozpovídal o kultuře a tradicích ve Švédsku, přičemž neopomenul sdělit, že Švédi jsou protestanti, tudíž se jedná o protestantský luteránský kostel.

Další zastávka byla v Jönköpingu, městě známém především svou univerzitou. Působí zde také úspěšný hokejový klub nesoucí jméno HV71, přičemž jeho hokejovou arénu žáci navštívili. Prohlédli si úchvatnou historickou část Swedbyn a muzeum velmi známé švédské značky Husqvarna.

Poté se jelo kolem jezera Vättern, jenž je rozlohou druhé největší v zemi. Zastavilo se v lese na skalách nad městem Gränna, odkud se po pikniku vyrazilo do krásného městečka. Gränna, které je známé především pro své mentolové špalky (ty jistě znáte z amerických Vánoc), jež zde vznikly. Ještě před návštěvou výrobny špalků Polkagris se žáci prošli kolem skanzenu Grännaberg. Z Polkagrisu si každý odnesl nějaký ten pamlsek a přejelo se trajektem na ostrov Visingsö, který je obklopen vodami jezera Vättern. Zde se zastavili u zříceniny hradu Visingsborg s mohutným obranným valem a v kostele Brahekyrka, kde pracoval slavný astronom Tycho de Brahe.

Po příjezdu na penzion měli studenti jedinečnou příležitost se projet na lodičkách po Labutím jezeře. Cestovka jim to nabídla zdarma, protože s ladičkami potřebovala pomoci. Účastníků se našlo až až. Lodičky se naplnily ihned po čtyřech osobách. Každý tak měl možnost si vychutnat úžasnou atmosféru, kterou cesta přes jezero při západu slunce nabízí.

5.  den – Města na tisíci ostrovech

Pátý den zájezdu si všichni pořádně přivstali, aby mohli strávit čtyři hodiny cesty  do Stockholmu, a ten si plně užít. Stockholm je hlavním městem Švédského království a rozkládá se na mnoha ostrovech. Někteří jej dokonce charakterizují jako město na tisíci ostrovech. Sídlí zde král i vláda a je oblíbeným turistickým centrem. Taktéž se mu říká Benátky Severu.

Při procházkách kolem vodních kanálů, jimiž je Stockholm protkán, či malebnými uličkami Starého města, téměř nikoho nenapadne, že se jedná o kraj drsných Vikingů. Město je plné barev, zeleně, umění, historie a designu. Král Karel XVI. Gustav a jeho choť královna Silvia žijí v paláci Drottningholm na ostrově Lovön. Výprava ho v paláci sice nezastihla, ale i tak je toto místo okouzlilo. Další cesty žáky zavedly do velmi známé budovy. Jedná se o Stockholmskou radnici. Víte, čím je tato radnice známá? Předává se zde Nobelova cena. Jistě jste už alespoň jednou viděli fotku ze Zlatého sálu či Modré haly. Cenu na tomto místě obdržel například Albert Einstein.

Muzeum kočáru bylo překvapivou zajímavou atrakcí, kde si žáci mohli prohlédnout původní kočáry až ze středověkých dob. Následovala prohlídka korunovační katedrály Storkyrkan, procházka na náměstí Stortorget, pohlazení malého námořníka či sledování show, která probíhá při střídání stráží. Fanoušci historie jásali v muzeu Vasa s jedinou dochovanou lodí ze 17. století. Účastníci měli také příležitost si prohlédnout „síň slávy“ legendární skupiny ABBA.

6.  den- Švédské školství a jiné

Jistě víte, že ve Švédsku stejně jako například ve Finsku mají jiný systém školství. Povinná školní docházka ve Švédsku začíná sedmým rokem života a trvá až do věku šestnácti let. Všichni žáci mají stejné podmínky, do osmé třídy nejsou hodnocení známkami. Poslední dva roky na základní škole jsou hodnoceni jako: prospěl s mimořádným vyznamenáním, prospěl s vyznamenáním či prospěl. Neexistuje možnost, aby žák neprošel. Má se tím zamezit zbytečnému stresování a podpořit spolupráce mezi studenty (zamezit soutěživosti).

Jelikož má naše škola jednu partnerskou školu ve Švédsku, měli žáci příležitosti si funkčnost tohoto školství vyzkoušet. Základní škola nedaleko Vary je přivítala s otevřenou náručí a připravila si pro ně program na celé dopoledne. Každý si tak mohl vytvořit svůj vlastní názor. Rozhodně lze říct, že to byl obrovský zážitek a zkušenost.

Následně zájezd odjel do energetického srdce Švédska, do města Trollhättan. Žáci měli možnost si projít areál Gamle dal, kde se nachází tři generace zdymadel. Poštěstilo se jim i vidět, jak tyto zdymadla fungují, protože tudy projížděla velká nákladní loď. Zdymadla leží na řece Gota. Trollhättan je také mimo jiné místem, kde se nachází muzeum Saab a mnoho přírodních atrakcí.

Poslední zastávkou dne byl Blomsholm. Jedná se o prehistorické pohřebiště a jednu z největších kamenných lodí ve Švédsku. Když byli všichni dostatečně nasycení vikingskou kulturou, odjelo se k hranicím s Norskem. Na mostě nad Svinesundem (fjordem) si prohlédli Švédsko-Norskou hranici a vyfotili si západ slunce nad mořem. Cesta pokračovala až ke křesťanské ubytovně v Oslu.

7.  den- Nejzelenější město světa

Ráno se všichni probudili v dobré náladě a byli připraveni jít objevovat krásy Osla. Autobus je zavezl do jedné vcelku bohaté čtvrti, kde je „pěkně vysoký kopeček“. Zde se nachází oblíbená lyžařská a rekreační oblast Holmenkollen. Je zde i známý skokanský můstek a běžkařské tratě. Na skokanském můstku se nachází vyhlídková plošina, ze které lze přehlédnout celé město. Je to pohled, který se jen tak nenaskýtá. Více než polovinu plochy města zabírá les. Příroda je téměř na každém kroku. Krajinu zdobí Oslofjord, podél kterého se rozpíná město. Pod můstkem je muzeum a trolí království.

 

Následně byla zastávka ve Vigelandovo parku, který zabírá 32 hektarů a téměř každý ho považuje za poznávací znamení města. 212 sousoší, které jsou dílem norského sochaře Gustava Vigelanda a jeho žáků, zdobí nejznámější park. Nejvýraznější je vysoký sloup z lidských postav, Mobilit, ale téměř každý vyhledává v parku nejznámější sochu Vztekajícího se chlapečka.

Do Osla návštěvníky většinou přiláká především řada zajímavých památek, atrakcí a muzeí. Muzeum Kon-Tiki, jež žáci navštívili hned poté, nabízí výstavu stejnojmenného dřevěného voru a legendárního rákosového voru. V muzeu Fram si studenti prohlédli výzkumnou polární loď a polární expedice, někteří si i vyzkoušeli ledovou komoru. Následně se zájezd přesunul do centra města. Prohlédli si královský palác, univerzitu, národní divadlo a měli rozchod u radnice. Sešli se znovu u moderní budovy opery a baletu. Svažitá střecha budovy je veřejnosti volně přístupná a poskytuje panoramatický výhled na město, okolní kopce a fjord. Vedle opery stojí působivý skleněný komplex, v kterém je Lambda, muzeum věnované Muchovi.

Na večeři všichni usedli opět ve Švédsku, v penzionu.

8.  den – Příroda a losi

Švédsko stejně jako ostatní skandinávské země velmi dbá na ochranu přírody a přírodu samotnou. Bylo dokonce první zemí v Evropě, která vyhlásila národní parky. Proto by byla velká škoda si místní krajinu pořádně neprohlédnout.

Poslední snídaně a zabalení si na cestu domů všechny donutilo k melancholii, která je neopustila ani při procházce přírodní rezervací Dumme mosse. K vidění bylo množství lišejníků, husté porosty ostružiní, borůvčí a brusinčí. Pro náš národ houbařů byla stejně nejzajímavější hojnost a velikost hub, které nikdo nesbíral. Jako překvapení pro skupinu bylo nachystané grilování. Během celého zájezdu byla možnost ochutnat mnoho ze skandinávské kuchyně- např. Köttbullar (švédské masové kuličky) s brusinkovým dipem či mnohé rybí pochoutky.

V Smålandet Moose Safari si žáci posedali do vláčku a obdrželi větvičku. Jelo se na losí safari! Hned první los (losice), kterou uviděli, se k vláčku přiblížila. Nechala se nakrmit větvičkou a pohladit. Za touhle nezbednicí přišel v závěsu statný los. Ten se bohužel krmit nenechal, ale pár jedincům se poštěstilo ho pohladit. Takhle to pokračovalo hned několikrát. Dalo by se říct, že skupinka měla obrovské štěstí. Viděli všechny losy, které v safari mají, dokonce i ty dva nejmladší. V safari mají dokonce i bizony, již se také přišli posilnit a jeden se nechal pohladit. Bylo to jako ve snu. Než se člověk nadál uběhl čas určený na projížďku a vláček opouštěl safari.

Tím byla poslední zastávka u konce. Skupinka se odebrala do autobusu, který vyjel směr Kadaň. Cestou je čekaly dva trajekty. První, jenž jel ze Švédska do Dánska, končil v Helsingøru, místě, kde se nachází Hamletův hrad Kronborg. Druhý trajekt, který jel v noci, je převážel z Dánska do Německa.

9.  den – Rozloučení

Do Čech autobus přijel kolem třetí hodiny ranní a v pět se stavělo v Kadani. Průvodce poděkoval za pozornost a ukončil tak nejen celý zájezd, ale i celou letní sezónu.Studenti nabytí zkušenostmi a plní mnoha zážitky se rozběhli za rodiči. Ještě dlouho měli o čem vyprávět.

Jana Spurná

Hřejivý Sever