Exkurze do Evropského parlamentu ve Štrasburku

Exkurze do Evropského parlamentu ve Štrasburku

“Studenti kadaňského a plaského gymnázia se zúčastnili exkurze do evropského parlamentu ve Francii, ve městě Štrasburk. Naučný výlet absolvovali po dobu tří dnů, od 12. do 14 listopadu 2018. Zájezd byl zaměřen na rozšíření vzdělání základních společenských věd v oblasti politiky. Studenti tak mohli poznat výklad učebnic i v reálném životě. Cílem bylo studentům ukázat jak parlament funguje a jaké to je být poslancem.” (Alžběta Kouklová)

Cestou do Francie jsme si nejprve prohlédli historické centrum německého Norimberku, kde kromě obchodů hledali i české stopy.
“Naše skupinka si prošla historické centrum Norimberku. Viděli jsme Luterský kostel svatého Vavřince (St. Lorenz), Norimberský hrad, Dürerův dům (Dürer-Haus), Luterský kostel sv. Sebalda, Starou radnici a Schöner Brunnen („krásnou kašnu“). Poté jsme se vydali na ochutnávku místních specialit do jednoho z obchodních domů. „Poprvé jsem ochutnala norimberské párečky (Nürnberger) nebo typické norimberské perníčky,“ konstatuje Klára. Po takto strávených hodinách v Norimberku následoval další kus cesty, z Norimberku jsme jeli směr Kehl.” (Jiří Klepp)

Kehl sousedí se Štrasburkem a obě města spojuje několik mostů. Pohodlné ubytování jsme našli v mládežnické ubytovně Jugendherberge Kehl. Po příjezdu jsme stihli ještě procházku po městě a pak už sbírali síly na druhý den. Celé úterý bylo věnováno návštěvě evropského parlamentu. Tu jsme zahájili ranní besedou s Luďkem Niedermayerem, europoslancem zvoleným za TOP 09, který nám během hodiny vyložil, jak EP a celá Evropská unie funguje a také odpověděl na mnoho dotazů našich studentů.

“První dotaz zněl „Jakou normu byste prosadil, kdyby se o ní nemuselo hlasovat a bylo by jen na vás, zda by byla schválena?“ zeptal se Šimon Hájek. „Víte, to je velmi těžká otázka. Takhle bych to asi nechtěl, protože by to porušovalo demokracii, a to není správné,“ odpověděl Luděk Niedermayer. Další otázku položila Markéta Tudorová: „Jaký bude mít podle vás vliv na ekonomiku Evropské unie brexit?“ „Když si představíme EU jako stát s 450 miliony obyvatel na jedné straně a na druhé straně Velkou Británii s pouhými 60 miliony, nemyslím si, že na Evropskou unii to bude mít velký vliv. Na britskou ekonomiku by to mohlo mít neblahé důsledky, ale uvidíme přece jen dosud žádný stát z EU nevystoupil,“ odpověděl Luděk Niedermayer.” (Jakub Mazánek)

Čas na všechny dotazy ale bohužel nestačil, a tak jsme se odebrali do sálu Hemicycle, kde zasedá 751 europoslanců. Zrovna se připomínkoval návrh evropského rozpočtu a my mohli ve svých sluchátkách pohodlně v češtině poslouchat, jak se řečtí, maďarští, finští, rakouští, italští a další europoslanci přou o to, která kapitola rozpočtu je důležitější.

“Vše působilo takovým dojmem ušlechtilosti a důležitosti této budovy, obrovský sál pro všechny poslance, kteří si byli rovni. Přijde mi poměrně neuvěřitelné jak se na něčem dokážou shodnout. Každý z nich má jednu minutu na to abych se vyjádřil, v době naší návštěvy se ve směs většina z nich vyjadřovala ke globálním oteplování, mládeži jakožto naší budoucnosti, dotacích z fondů EU, o brexitu atd.” (Filip Gutzer)

“Zdálo se mi zajímavé, že poslanci mohli mluvit různými jazyky. Naštěstí se zasedání zúčastnili tlumočníci, kteří pro nás jejich projevy překládali do čtyřiadvaceti různých jazyků včetně češtiny.” (Lenka Podhorná)

Poté následovala přestávka na oběd a také neplánované “setkání” s německou kancléřkou A. Merkel a šéfem Evropského parlamentu A. Tajanim. Den jsme završili simulační hrou na aktuální téma, při které jsme si mohli vyzkoušet, jak probíhá rozhodovací proces na půdě EU, čí zájmy ovlivňují výslednou podobu návrhu a také jak těžké je dosáhnout kompromisu. Právě kompromis se stal klíčovým slovem celé návštěvy a my pochopili, proč je ho někdy v rámci evropské “28” tak těžké dosáhnout. Po vyčerpávajícím dni v EP už následovala jenom návštěva historického centra Štrasburku s večeří a noční přejezd domů. Některé zážitky shrnují příspěvky účastníků-studentů:

“Bylo to složité, protože je těžké se shodnout s dalšími čtyřiceti lidmi. Museli jsme obhájit svůj názor, uvést jeho klady, přijmout zápory, dělat kompromisy. Abychom mohli něčeho dosáhnout, museli jsme umět hovořit před více lidmi, znát fakta a prosazovat to, co si myslíme a chceme. „Mohlo by dojít k rapidnímu snížení kriminality, pokud by se čipy implantovaly každému, kromě dětí pod osmnáct let,“promluvila studentka Lenka Podhorná na téma implantování čipů jako mluvčí jedné z přítomných frakcí.” (Klára Kňavová)

“Museli jsme během simulační hry činit rozhodnutí pod tlakem a dozorem zástupce “naší” politické strany. lobbistů i dalších zájmových skupin. I přes to, že tato hra je velmi obtížná, nakonec se nám ji podařilo úspěšnou dohodou zakončit. Trvala téměř tři hodiny, ale i přesto většinu studentů bavila a dokázali to patřičně vyjádřit: “Bylo to úžasné, byl bych ochoten to hrát celý den.” zmínil jeden ze studentů. Tato hra byla poslední na programu, a poté jsme se vydali do centra samotného Štrasburku.  (Fabián Bodnár)

“I když byla tato exkurze náročná a vyčerpávající , byla také velice zajímavá a poučná. Poznali jsme nová místa , lidi ,procvičili jsme se v anglickém jazyce, ale především jsme se dozvěděli jak politika v Evropské unii funguje ,což je pro nás ,jako pro členy velice důležité.” (Michaela Krátká)

“Mnoho studentů označilo exkurzi za “Zatím to nejlepší co nám gymnázium nabídlo.” či “Bylo to úžasné.” Jisté části studentů přišla exkurze příliš krátká. Návštěvu Evropského parlamentu a Štrasburku všem vřele doporučujeme. Evropský parlament má pro návštěvy připravený úžasný program a určitě vás seznámí se základním fungováním Evropské unie a politiky. “Navštívit Evropský parlament je úžasný zážitek, který s vámi zůstane po celý život.” uzavřel diskuzi jeden ze studentů.” (Fabián Bodnár)

“Dozvěděli jsme se, jak celý systém Evropské unie funguje, a mnozí projevili zájem se zpět, jako zaměstnanci, jednou vrátit.” (Claudia Hossnerová)

“Jedná se o pokrokové společenství, jak jsem se osobně přesvědčil. Ještě stále existuje mnoho nedostatků, prohřešků. Na druhou stranu, všichni jsme jen lidi. A chybujeme. Vždy. Snad se jednou dokážeme oprostit od potíží,… Zkrátka, uznávám Evropskou unii, i když se domnívám, že ji čeká ještě dost práce. A nás taky,“ uzavírá své poznatky další z mladých návštěvníků otázku EU. Z výše uvedeného je zřejmé, že se cíl exkurze naplnil. Historie, funkce i vize evropské instituce jsou nyní jasné: zabránění konfliktů, demokratický průběh legislativy a udržení míru.” (Markéta Tudorová)

“Osobně si myslím, že exkurze splnila svůj účel a proběhla v naprosté pohodě. Studenti se dozvěděli mnoho zajímavých a nových informací o Evropském parlamentu a dalších místech. Zájezd se konal v rámci výuky ZSV s zeměpisu. Podle studentů se mezi nejlepší zážitky řadí beseda s europoslancem a noční vycházka v Kehlu. Všichni doufají, že podobných akcí bude jenom přibývat. Jako jeden ze zúčastněných návštěvu EP doporučuji, protože každý by měl vědět, jak funguje takový řídící orgán.” (Jiří Klepp)

Evropský parlament